خبرخوان جنبش سبز

Grazr

تلویزیون رسا

Add to Google

۱۳۸۹ اسفند ۲۶, پنجشنبه

کشف محموله های جدید تجهیزات اتمی و تسلیحاتی: اتهام‌های جدید علیه جمهوری اسلامیجرس: هنوز چند روزی از خبر بازرسی یک هواپیمای ایرانی در ترکیه به اتهام حمل محموله ی نظامی، و نیز خبر توقیف یک کشتی متعلق به جمهوری اسلامی توسط اسرائیل نگذشته، خبرگزاری ها از کشف و توقیف چند محموله تجهیزات اتمی و تسلیحاتی مرتبط با جمهوری اسلامی ایران خبر داده اند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی که به نقل از دو دیپلمات سازمان ملل منتشر کرده، از کشف و توقیف چند محموله تجهیزات اتمی و تسلیحاتی مرتبط با جمهوری اسلامی خبر داده است.
برمبنای این خبر، دو محموله حاوی «تجهیزات اتمی و تسلیحات» در راه ایران به دست مقامات کره جنوبی و سنگاپور در عرض شش ماه گذشته کشف و توقیف شده، اما خبر آنها اکنون توسط چند دیپلمات در اختیار این خبرگزاری قرار گرفته است.

یک دیپلمات که نمی‌خواست نامش فاش شود به خبرگزاری فرانسه گفته که مقامات کره‌ی جنوبی در ماه دسامبر گذشته ۴۰۰ لوله‌ی مشکوک در محموله‌ای در فرودگاه سئول توقیف کرده‌اند. این لوله‌ها می‌توانند در فن‌آوری تاسیسات هسته‌ای مورد استفاده قرار گیرند. جزئيات امر در گزارشی تسلیم کمیسیون تحریم‌های سازمان ملل در مورد ایران شده است.
این دیپلمات می‌افزاید که در ماه سپتامبر سال گذشته نیز در محموله‌ی یک کشتی در بندر سنگاپور، پودر آلومینیوم یافت شده است. پودر آلومینیوم برای موشک مورد استفاده قرار می‌گیرد. به گفته‌ی این دیپلمات، مقصد محموله‌ی بازداشتی در هر صورت ایران بوده است.

جزئيات این مورد به تایید نماینده‌ی دومی در کمیسیون تحریم ایران در سازمان ملل رسیده و او گفته که کارشناسان این کمیسیون مشغول بررسی گزارش مربوطه هستند.
نماینده‌ی سازمان ملل که نمی‌خواسته نامش فاش شود گفته است، این امر نشان می‌دهد که باید بر تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران نظارت بیشتری کرد. به گفته‌ی وی، هنوز بسیاری از کشورها این تحریم‌ها را رعایت نمی‌کنند.

ایران که بر اساس قطعنامه ۱۷۴۷ شورای امنیت در سال ۲۰۰۷ از تهیه و صادرات انواع سلاح و مواد مرتبط منع شده است در حال حاضر مشمول چهار دور تحریم از سوی شورای امنیت سازمان ملل به دلیل سر باز زدن از توقف غنی‌سازی اورانیوم است.
خبر دو محموله جدید تنها یک روز پس از آن منتشر شده است که یک هواپیمای ایرانی هنگام عبور از حریم هوایی ترکیه مجبور به فرود شد تا توسط مقامات ترک مورد بازرسی قرار گیرد.
روز چهارشنبه گفته شد که این هواپیما مشکوک به حمل بار «نظامی یا هسته‌ای» بوده است.
روز سه‌شنبه نیز اسرائیل از توقیف یک کشتی حامل ۵۰ تن «تسلیحات ایرانی» در دریای مدیترانه برای شبه‌نظامیان ساکن نوار غزه خبر داد.

در یک سال گذشته نام جمهوری اسلامی ایران بیش از پیش در اخبار مربوط به حمل و توقیف تسلیحات در گوشه و کنار جهان تکرار شده است.
از جمله مقام‌های کشور نیجریه در اکتبر سال گذشته اعلام کردند که یک کشتی «حامل سلاح‌های ارسالی جمهوری اسلامی ایران» را در بندر لاگوس ضبط کرده‌اند. 

0 جنبش سبز و نظرات رنگ وا رنگ شما:

 
Cheap Web Hosting | Top Web Hosts | Great HTML Templates from easytemplates.com.