خبرخوان جنبش سبز

Grazr

تلویزیون رسا

Add to Google

۱۳۹۰ فروردین ۱, دوشنبه

معترضان در سوریه، مقر حزب حاکم را به آتش کشیدند
جــرس: در ادامه موج اعتراضات مردمی در سوریه، درحالی که تجمعات اعتراضی در دمشق و حلب، مورد سرکوب خونین قوای دولتی قرار گرفته بود، مخالفان حکومت، روز يکشنبه، مقر حزب بعث و ساختمان دادگستری را در شهر درعا، واقع در جنوب سوريه به آتش کشيده‌اند.


به گزارش رویترز، معترضان همچنين ساختمان شرکت مخابرات سيريا تل، را که متعلق به رامی مخلوف، از اعضای خانواده بشار اسد، حاکم سوريه است به آتش کشيدند.

يکی از مخالفان به این خبرگزاری گفته است: "مخالفان نماد‌های فساد مالی و سرکوب را به آتش کشيدند. اما ساختمان‌های چند بانک که در نزديکی اين ساختمان قرار داشت مورد حمله قرار نگرفته است."

تظاهرکنندگان رامی مخلوف، پسر دایی بشار اسد، رئيس‌جمهور سوريه را "دزد" خطاب کردند.

گفتنی است چندی پیش دولت آمريکا مخلوف را متهم به فسا مالی کرده و وی را در ليست تحريم‌های خود قرار داده است.

گزارش رویترز همچنین حاکی است که معترضان مناطق قديمی شهر درعا، را در نزديکی مرز اردن قرار دارد، در اختيار دارند ولی حضور نيروهای امنيتی در بقيه نقاط شهر تشديد شده است.

بشار اسد یک هيئت دولتی را برای پايان دادن به تظاهرات و ابراز همدردی با خانواده‌های قربانيان اعتراض‌ها به شهر درعا فرستاده ولی هزاران نفر روز يکشنبه، در سومين روز اعتراض به حزب حاکم کشور خواستار لغو وضعيت فوق‌العاده در اين شهر شدند.

حزب بعث از سال ۱۹۶۳ پس از گرفتن قدرت در سوريه با اعلام وضعيت فوق‌العاده، فعالیت گروه‌های اپوزيسيون را در اين کشور ممنوع کرده است.
يکی از ساکنان درعا می‌گويد حدود ۴۰ نفر از معترضان برای درمان به مسجد اين شهر منتقل شدند و مسجد عمری نقش بيمارستان را در ايفا می‌کند.

برپايه گزارش‌های منتشر شده، نيروهای امنيتی سوريه، روز جمعه با سرکوب تظاهرات ضدحکومتی در شهر درعا، دست کم پنج نفر از معترضان را کشته و ۴۴ تن ديگر را زخمی کردند.

معترضان روز جمعه در شهر درعا با تظاهراتی آرام خواهان آزادی‌های سياسی و پايان «فساد» در اين کشور شدند که اين اعتراضات به شدت سرکوب شد.

همچنين برپايه گزارش‌ها، در شهرهای حُمص و بانياس هم تجمع‌های اعتراضی صورت گرفته است.
بشار اسد که از ۱۱ سال پيش رهبری سوريه را در اختيار دارد، در دی ماه امسال گفت که حکومت اين کشور به باورهای مردم نزديک است و ناآرامی‌های منطقه به آنجا سرايت نمی‌کند.
روز چهارشنبه نيز نيروهای ضدشورش در دمشق، نزديک به ۱۵۰ معترض را که در مقابل وزارت کشور تجمع کرده بودند، متفرق کردند. اين تظاهرکنندگان خواهان آزادی زندانيان سياسی بودند.

گفتنی است بنا به گزارش خبرگزاری های بین المللی، رسانه حکومتی و تلویزیون رسمی سوریه، غروب جمعه ۲۷ اسفند در اخبار خود - به شیوه مرسوم کشورهای منطقه- اعلام کرده بود که "عده ای نفوذی در شهر درعا در جنوب کشور هرج و مرج و شورش به راه انداخته و به اتومبیل ها و اموال مردم خسارت وارد کرده اند که مورد تعقیب مأموران پلیس ضد شورش قرار گرفتند".

همزمان خبرگزاری فرانسه گزارش داده بود که چند هزار تظاهرکننده در این شهر پس از نماز جمعه، شعارهایی در انتقاد از فساد حکومتی و فساد اعضای خانواده بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و همچنین در ستایش از "آزادی" سر داده اند.

سونامی اعتراضاتی که از دو ماه پیش تونس و مصر را درنوردید و منجر به پیروزی مردم بر حکومتهای استبدادی آن کشورها شد، بعد از چندی به یمن، اردن، بحرین، لیبی، مراکش، عمان، الجزایر، اقلیم کردستان عراق، ایران و جمهوری آذربایجان رسیده است.


گفتنی است با گذشت چند روز از آغاز موج اعتراضات مخالفان حکومت استبدادی سوریه در خیابان‌های آن کشور و کشته و زخمی شدن معترضان توسط قوای حکومتی، رسانه ها، سایتها، روزنامه ها و مقامات جمهوری اسلامی، نه تنها خبر و گزارشی در این مورد مخابره نکرده اند، بلکه همچنان در این زمینه سکوت اختیار کرده اند.

0 جنبش سبز و نظرات رنگ وا رنگ شما:

 
Cheap Web Hosting | Top Web Hosts | Great HTML Templates from easytemplates.com.