خبرخوان جنبش سبز

Grazr

تلویزیون رسا

Add to Google

۱۳۸۹ اسفند ۲۸, شنبه

آغاز حمله نظامی ائتلاف بین‌المللی به لیبی، با حمله هواپیماهای فرانسه به چهار تانک ارتش قذافی


چکیده :هواپیماهای جنگی فرانسه، در حمله ای هوایی به جنوب غرب بنغازی، چهار تانک ارتش لیبی را منهدم کردند. وزارت دفاع فرانسه هم تایید کرد که 20 جنگنده این کشور محدوده ای بین 100 تا 150 کیلومتر در اطراف شهر بنغازی، را زیر نظر دارند تا از پیشروی نیروهای قذافی به سوی این شهر و حملات هوایی به آن جلوگیری کنند....

جنگنده‌های فرانسوی برخی از مواضع نیروهای قذافی را بمباران کردند. خبرگزاری رویترز در خبری فوری به نقل از منابعی در وزارت دفاع فرانسه خبر داد که جنگنده‌های فرانسوی مواضع نیروهای وفادار “معمر قذافی” دیکتاتور لیبی را بمباران کردند.
تلویزیون الجزیره هم گزارش داد که هواپیماهای جنگی فرانسه، در حمله ای هوایی به جنوب غرب بنغازی، چهار تانک ارتش لیبی را منهدم کردند.
وزارت دفاع فرانسه هم تایید کرد که ۲۰ جنگنده این کشور محدوده ای بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلومتر در اطراف شهر بنغازی، را زیر نظر دارند تا از پیشروی نیروهای قذافی به سوی این شهر و حملات هوایی به آن جلوگیری کنند. وزیر خارجه آمریکا هم گفت که نیروهای این کشور در عملیات هوایی در لیبی به متحدان اروپایی و عرب خود کمک خواهند کرد.
به گزارش فرارو، وزیر دفاع فرانسه گفت یک هواپیمای فرانسوی، اولین تیر را در عملیات نظامی علیه لیبی در ساعت ۱۶:۴۵ به وقت گرینیوچ شلیک کرده است. هدف این شلیک، یک خودروی نظامی لیبی بوده است.
گفت و گو های رهبران قدرت های جهان در پاریس برای دخالت نظامی در لیبی به پایان رسید. گزارش ها از عملیات هواپیماهای فرانسوی در آسمان لیبی حکایت می‌کند.
در بیانیه پایانی نشست پاریس اقدام حکومت لیبی “غیرقابل تحمل” توصیف شده است. در این اطلاعیه آمده که جامعه جهانی “مصمم است که هر اقدام لازمی” را انجام دهد.
پس از پایان نشست پاریس نشست هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا اظهار کرد که “عملیات قذافی علیه مردم کشورش” باید متوقف شود، آتش بس باید فورا اعمال شود و ارتش لیبی باید پیشروی به سوی بنغازی را متوقف کند.
هیلاری کلینتون افزود ارزیابی ما این است که حملات نیروهای قذافی در بسیاری مناطق ادامه دارد. این حملات در ۲۴ ساعت اخیر هم ادامه داشته و ما، علی رغم حرفهای مقامات لیبی، نشانه ای از رعایتآتش بس نمی بینیم.
یک سخنگوی نیروی هوایی دانمارک هم تایید کرد شش جنگنده‌ی اف ۱۶ این کشور برای کمک به اجرای قطعنامه‌ی سازمان ملل به یک پایگاه نظامی آمریکا در سیسیل ایتالیا اعزام شده‌اند.
عصر شنبه نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه که میزبان نشست بین‌المللی در مورد لیبی بود اعلام کرد دخالت جنگنده‌های جامعه بین‌المللی برای اجرای قطعنامه شورای امنیت که حریم هوایی لیبی را منطقه ممنوع مشخص کرد، آغاز شده است.
سارکوزی اظهار داشت هم اکنون جنگنده‌های کشورهای غربی در صدد جلوگیری از حمله‌ نظامیان وفادار به قذافی علیه شورشیان در بنغازی هستند.
ظاهرا قرار است در دور اول حمله به مواضع ارتش لیبی نیروهایی از سه کشور فرانسه، انگلیس و کانادا شرکت داشته باشند. همچنین خبر می‌رسد هواپیماهای آمریکایی عصر شنبه در یکی از فرودگاه‌های اسکاتلند فرود آمده‌اند تا پس از سوخت‌گیری عازم منطقه شوند.
این شرایط در حالی رخ داده است که نیروهای قذافی از ظهر امروز وارد شهر بنغازی شدند و درگیری ها در این شهر روبه افزایش است. دولت لیبی، حمله به بنغازی را تکذیب کرده و می گوید به آتش بس پایبند است.

2 جنبش سبز و نظرات رنگ وا رنگ شما:

اخرین بازمانده گفت...

سلام
شايد بتوانيد دست و پای مرا به غل و زنجير کشيد و يا مرا به زندانی تاريک بيافکنيد ولی افکار مرا که آزاد است نمی توانید به اسارت در آوريد.
به امید آزادی

اخرین بازمانده گفت...

سلام
شايد بتوانيد دست و پای مرا به غل و زنجير کشيد و يا مرا به زندانی تاريک بيافکنيد ولی افکار مرا که آزاد است نمی توانید به اسارت در آوريد.
به امید آزادی

 
Cheap Web Hosting | Top Web Hosts | Great HTML Templates from easytemplates.com.