خبرخوان جنبش سبز

Grazr

تلویزیون رسا

Add to Google

۱۳۹۰ فروردین ۴, پنجشنبه

شمار کشته شدگان اعتراضات سوریه افزایش یافت


جــرس: در حالیکه حکومت سوریه از سویی قتل و کشتار معترضان روزهای اخیر را متوجه گروههای مخالف و تبهکاران دانسته و از طرف دیگر، همچنان به سرکوب مخالفان مبادرت می کند، بنا بر آخرین گزارش‌ها، مأموران پلیس سوریه، شب و روز چهارشنبه با حمله به محله‌ای در شهر درعا، دست کم ۱۵ تن از معترضان ضد دولتی، ازجمله یک دختر ۱۱ ساله را کشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نیروهای دولتی، سحرگاه چهارشنبه با حمله به مسجد العُمَری درعا، شش نفر از معترضان را به قتل رساندند و در بامداد همان روز نیز سه نفر دیگر را در مرکز این شهر به ضرب گلوله کشتند. بنا بر این گزارش، شش جسد دیگر نیز در همان روز در این شهر پیدا شد.

به گفته فعالان سیاسی در سوریه، با افزایش تلفات معترضان در اعتراضات اخیر، جمعیتی از مردم روستاهای اِنخیل، جاسم، خِربةالغزاله و الـحَرا سعی داشتند شب چهارشنبه به جمع معترضان بپیوندند اما نیروهای امنیتی به روی آنها آتش گشودند و هنوز از میزان تلفات احتمالی این تیراندازی خبری در دست نیست.

اعتراضات ضد دولتی در منطقه دَرعا، در جنوب سوریه در نزدیکی مرز اردن، که در روزهای اخیر و با الهام از اعتراضات هواداران دموکراسی در منطقه آغاز شده هم‌اینک به بزرگ‌ترین چالش داخلی دهه‌های اخیر برای حکومت سوریه تبدیل شده‌است.

گفتنی است ویدئوهای ارسالی از سوریه حاکی از آن است که معترضان در این کشور در جریان تظاهرات خود شعار "لا حزب‌الله، لا ایران"، (نه حزب‌الله، نه ایران) سر می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز چهارشنبه با ابراز نگرانی از سرکوب تازه معترضان در سوریه، "استفاده از خشونت، ارعاب و دستگیری‌های خودسرانه" در این کشور را محکوم کرد.

هم‌چنین بان کی-مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه با محکوم کردن خشونت‌ها علیه معترضان در شهر درعای سوریه، خواستار انجام تحقیقات در مورد قتل ۱۵ نفر در این شهر شد.
مارتین نسیرکی، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل روز چهارشنبه گفت: "باید تحقیقاتی شفاف در مورد این قتل‌ها صورت بگیرد و اشخاص مسئول این قتل‌ها باید با پیگرد قانونی مواجه شوند."

نیروهای امنیتی سوریه، در جریان سرکوب اعتراضات هفته گذشته درعا، چهار شهروند را کشتند و یک کودک یازده ساله نیز به خاطر استنشاق گاز اشک‌آوری که نیروهای انتظامی پرتاب کرده‌بودند ساعاتی پس از سرکوب تظاهرات جان باخت.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، "ماموران امنيتی و نظامی در حالی به جمعيت شليک کردند که همه در مسجد پناه گرفته بودند."
این در حالی است که تلويزيون دولتی سوريه در گزارشی ادعا کرد که "چهار تن در پی حمله باندهای مسلح به يک آمبولانس" در درعا کشته شده‌اند.
گزارش تلويزيون دولتی سوريه همچنین تصاويری را نمایش داده است از اسلحه‌ها و نارنجک‌ها و دسته‌های پول که "از مسجد کشف شده" است.

خبرگزاری رويترز می‌گويد طی اين هفته و در جريان اعتراضات مردمی گروه زیادی از معترضان در اين شهر کشته شده‌اند. با اين حال اعتراض‌ها متوقف نشده و دامنه آن به «نوا» هم رسيده که روز سه‌شنبه شاهد حضور صدها تن از معترضان در خيابان‌ها بود.

يک ويدئو که توسط يکی از معترضان در سوریه گرفته و در فيس‌بوک منتشر شده نشان می‌دهد که خيابان‌های نزديک به «مسجد العمری» که محل پناه گرفتن معترضان بوده، خالی است و صدای تيراندازی از دور به گوش می‌رسد. در ويدئويی ديگر، معترضان خطاب به نيروهای نظامی می‌گويند: "مگر کسی برادر خودش را می‌کشد؟"

تظاهرات روزهای گذشته از زمانی شروع شد که نيروهای امنيتی سوريه يک گروه از دانشجويان را که اقدام به شعارنويسی روی ديوارها کرده بودند، دستگير کردند.
معترضان خواهان آزادی زندانيان سياسی و برقراری آزادی سياسی در سوريه هستند.

عبدالکريم الريحاوی، رئيس حقوق بشر اتحاديه عرب، روز چهارشنبه گفت که شماری از فعالان سرشناس و شاخص در ميان دستگيرشدگان روزهای گذشته در سوريه هستند. از جمله لائوی حسين، نويسنده معروف سوری، که بيانيه‌ای منتشر کرده و در آن ضمن ابراز همدردی با تظاهرکنندگان خواستار آزادی زندانيان سياسی و آزادی تجمعات شده است.

0 جنبش سبز و نظرات رنگ وا رنگ شما:

 
Cheap Web Hosting | Top Web Hosts | Great HTML Templates from easytemplates.com.