خبرخوان جنبش سبز

Grazr

تلویزیون رسا

Add to Google

۱۳۸۹ شهریور ۲۰, شنبه

عقب نشینی کشیش آمریکایی از پیشنهاد قرآن سوزی: هرگز قرآن را آتش نخواهيم زد

جـــرس: در پی اعتراضات گسترده جهانی نسبت به پیشنهاد کشيش کلیسايی در ایالت فلوريدای آمریکا پیرامون سوزاندن نسخه هايی از قرآن در نهمين سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر، این کشیش درنهایت از موضع خود عقب نشینی کرده و روز شنبه اعلام نمود که قطعا هیچ زمانی قرآن را آتش نخواهد زد .


این کشیش آمریکایی پنجشنبه اعلام کرده بود که تصميم خود را فعلا به حالت تعليق درآورده است.

به گزارش شبکه تلويزيونی «ان.بی سی»، تری جونز، در پاسخ به اين پرسش آيا ممکن کلسيای وی بعدا برنامه سوزاندن قرآن را انجام دهد، گفت: "نه امروز و نه هيچ زمان ديگری."

طرح اخیر تری جونز برای سوزاندن قرآن، با خشم مسلمانان آمریکا و جهان رو به رو شد و موج محکوميت وسيعی در سراسر جهان را در پی داشت.

همزمان با موج محکومیت های جهانی، مقامات رسمی آمريکا نیز، پیشنهاد این کشيش شهر گينزويل فلوريدا را محکوم کردند.

به گزارش شبکه تلويزيونی «ان.بی سی»، تری جونز طی روزهای اخیر به نيويورک سفر کرده است تا با فيصل عبدالرئوف، امام جماعت مسجد نيويورک و روحانی حامی ايجاد مرکز فرهنگی مسلمان در نزديکی برج های مرکز تجارت جهانی که در يازدهم سپتامبر مورد حمله قرار گرفت، ديدار کند.

تری جونز روز شنبه به این شبکه تلويزيونی گفته است چنين ملاقاتی هنوز برنامه ريزی نشده است.

تری جونز روز پنجشنبه تصميم خود برای "سوزاندن قرآن" را با تصميم گروه‌های مسلمان برای ساخت يک مرکز فرهنگی اسلامی در نزديکی برج‌های دوقلوی سابق در نيويورک مرتبط اعلام کرده، اميدوار بود که رئيس جامعه اسلامی ايالت فلوريدا ديداری را با طراحان ايجاد مرکز اسلامی نيويورک برای او ترتيب دهد.

وی در توضيح دليل تغيير تصميم خود گفته بود که امام مرکز اسلامی نيويورک موافقت کرده است که مرکز فرهنگی و مسجد مورد نظر خود را در نزديکی محل حملات ۱۱ سپتامبر احداث نکند.

اما ساعاتی پس از اظهارت تری جونز، فيصل عبدالرئوف خبر چنين توافقی را رد کرد.

 امام محمد المصری، يکی از روحانيون مرکز ايالت فلوريدا نیز که با تری جونز ديدار کرده بود توافق بر سر تغيير مکان مرکز فرهنگی در نيويورک را رد کرد.
المصری گفته بود: "تنها بر سر ديدار تری جونز با مسئول ساخت مرکز فرهنگی مسلمانان در نيويورک توافق شده بود.» محمد المصری، پنج‌شنبه‌شب به شبکه تلويزيونی سی‌ان‌ان گفت تری جونز شايد «اين داستان را ساخته باشد تا برای خود دليلی برای لغو کردن قرآن‌سوزی ترتيب داده باشد تا آبرويش نرود."

لازم به ذکر است روز جمعه تظاهرات هزاران نفر در افغانستان عليه برنامه " سوزاندن قرآن‌" در گينزويل فلوريدا، و تجمع گروهی از آن‌ها در برابر مقر نيروهای ناتو در فيض‌آباد بدخشان با شليک پليس افغانستان مواجه شد که اين شليک‌ها يک کشته و هشت زخمی بر جای گذاشت.

روز جمعه همچنین آيت‌الله علی سيستانی، مرجع شيعيان در عراق طی بيانيه‌ای نسبت به "پيامدهای وحشتناک" سوزاندن قرآن هشدار داد و از مسلمانان خواست تا نسبت به اين تصميم "وقيحانه" از خود خودداری نشان دهند.

به گزارش رویترز، باراک اوباما، رئيس جمهور آمريکا نیز در اواخر هفته گذشته به کليسای مزبور در مورد آتش زدن قرآن در روز يازدهم سپتامبر هشدار داده و گفته بود که اين اقدام گروه القاعده را تقويت کرده و می‌تواند به خشونت‌های جدی در کشورهايی چون پاکستان و افغانستان منجر شود.

هيلاری کلينتون، وزير خارجه آمريکا نيز، سه‌شنبه هفته گذشته در يک مراسم افطار مسلمانان ساکن واشنگتن از واکنش‌های انتقادی به اين برنامه استقبال کرده و بر نگرانی مسلمانان تاکيد کرد.

ديويد پترائوس، فرمانده نيروهای نظامی آمريکايی در افغانستان نیز هشدار داده بود چنين کاری می‌تواند جان سربازان آمريکايی در عراق و افغانستان را به خطر اندازد.

0 جنبش سبز و نظرات رنگ وا رنگ شما:

 
Cheap Web Hosting | Top Web Hosts | Great HTML Templates from easytemplates.com.